Akce „Ukliďme Česko“ proběhla i v Komíně

V sobotu,  17. 5. 2014, od 9.00 proběhla v Komíně akce „Ukliďme Česko“. Celkem 11 lidí oslovila myšlenka pomoci obci s úklidem černých skládek.  Celé sobotní dopoledne, zhruba 5 hodin, věnovali svůj volný čas tomuto dobrovolnictví.

 

Neodradilo je ani mírné ranní mrholení. Pokud jste si mysleli, že v Komíně černé skládky nejsou, mýlíte se. Sami jsme si zmapovali nebo  dostali tipy na zhruba 10 černých skládek.

Nedostatkem akce byla skutečnost, že ani hlavní organizátor, ani magistrát a ani městská část nedali dobrovolníkům k dispozici auto na odvoz odpadu.

S Úřadem městské části Brno-Komín jsme se alespoň dohodli, že místa skládek nafotíme, obsah skládky popíšeme a pytle s nasbíraným odpadem úřad nechá odvézt dodatečně.

A co jsme na skládkách našli? Především hodně různé stavební suti  a větší množství skla a pet lahví. Potom části počítač, oblečení, boty, také krabice s barvami nebo třeba role linolea a nějaký ten plech.

Úklid nás bavil, protože jsme věděli, že pomáháme rozumné věci.

A ještě jedna rada těm, kterým černé skládky nejsou lhostejné a chtějí, aby byl úřad informován  a skládky byly co nejrychleji odstraněny.

Na www.zmapujto.cz můžete vložit informaci s podnětem či  nafocenou skládkou. V poměrně krátké době je Vaše hlášení přeposláno příslušnému úředníkovi, do jehož územní kompetence  skládka patří. Máte tak možnost průběžně sledovat, co se s ní děje až k jejímu konečnému vyřízení.

Společně jsme se shodli, že příští rok se akce opět zúčastníme.

Přidejte se k nám, má to smysl.

Ivo Skopal, organizátor, ivo.skopal@gmail.com

Milada Blatná, dobrovolník,  milada.blatna@seznam.cz

skupina

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce – pozvánky a zprávy z akcí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.