Nejbližší krajina

O volných dnech míříme často do dalekých krajin, či přírodních krajin. Za poznáním, za odpočinkem, za krásou. Jaký je však náš vztah k nejbližší krajině, k místu, v němž se pohybujeme každodenně? Téměř tři ze čtyř obyvatel naší země žijí ve městech, nejbližší krajinou je tedy krajina mezi domy a krajina těsně za nimi, krajina v katastru, krajina „za humny“. Přemýšlíme o ní jako o krajině, nebo ji vnímáme jen jako okolí domů, jako zbylý prostor? To vše jsou závažné a nikoliv jednoduché otázky. Nejbližší krajina je pro nás totiž, ať si to uvědomujeme či ne, bytostně důležitou. Například již jen to, co tvoří výhled z oken našeho domu či bytu, významně ovlivňuje, zda se cítíme zdravě, bezpečně, jistě, blízce. Nejen mezilidské vztahy, ale také důvěrný vztah k místu totiž vytváří pocit domova.

Rád bych Vás pozval k sledování filmu, na kterém jsem se autorsky podílel a který se pokouší na tyto otázky odpovídat.

NEJBLIŽŠÍ KRAJINA se bude v České televizi vysílat: v úterý 25.8. 2020 v 11.20 hod, ve středu v 26.8. 2020 v 19.15 hod, v pondělí 31.8. 2020 v 5.30 hod.

Film je nyní také dostupný na webu ČT na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/12946725133-nejblizsi-krajina

brno

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce – pozvánky a zprávy z akcí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.