Senioři – skupina ohrožena dluhovou pastí

Půjčka do deseti minut! Zavolejte a peníze máte IHNED! Na podobné nabídky a reklamy narážíme každý den. A ani naši starší spoluobčané nejsou vůči těmto lákadlům, imunní.
Bohužel právě tato skupina lidí patří k těm, které velmi snadno díky „snadným“ půjčkám padají do tzv. dluhové pasti. Počty exekucí uvalených na důchody v posledních letech setrvale rostou, stejně jako rostou počty zadlužených domácností. V loňském roce se jednalo o více než 85 tisíc případů exekucí na starobní důchod. Situace je opravdu vážná o čemž svědčí čísla, podle kterých průměrně dluží každý senior téměř 50.000 korun.

Pravdou je, že situace seniorů je do jisté míry specifická. Jejich možnosti, jak zvýšit příjmy, a tak moci splácet své pohledávky, jsou omezené. Navíc se jen těžko dá ušetřit například na výdajích na léky a lékařskou péči, o základních životních potřebách nemluvě. Dluhy si senioři také například přinášejí ze svého ekonomicky aktivního života nebo tím, že se neorientují v aktuální velké nabídce možností změn dodavatelů energií a podvodného jednání s tím spojeným. Tedy nejen půjčky jsou problémem, ale i třeba nabídka různých služeb, například kominických.

DSC_2033

Snažíme se dlouhodobě v naší městské části zabývat tím, jak komínským seniorům zpříjemnit život či je podpořit při řešení životních situací. Ať již možností sdílet potřeby a zážitky, nebo cílenými aktivizačními a vzdělávacími programy. Často v řešení problémů samozřejmě pomáhá seniorům rodina. Někdy ovšem pomoc mezi členy rodiny nefunguje, případně již senior žádnou rodinu nemá. V těchto případech je nutná pomoc komunity. Naším cílem je, aby se občan – senior měl na koho s důvěrou obrátit a bylo učiněno vše pro jeho podporu v jakékoli tíživé situaci.

Andrea Slavíčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Dění v obci, Glosy, Komunální volby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.