Informace ze zastupitelstva ve zkratce:
Jednání ZMČ č. 6/2011, dne 14.12.2011
A)
Byl schválen rozpočet MČ Brno-Komín na rok 2012, kde příjmy jsou ve výši 27 535 tis. Kč, výdaje ve výši 28 535 tis. Kč. Činnost místní správy (tj. provoz úřadu, odměny úředníků a samosprávy…) tvoří částku 11 707 tis. Kč.
B)
Snad poprvé v historii byl schválen tento rozpočet obce jako schodkový. Schodek ve výši
1 mil. Kč bude pokryt z nevyčerpaných prostředků minulých let.
Důvodem schodku je předpokládaná realizace 6. etapy „Regenerace panelového sídliště v Brně-Komíně“, která se týká:
- úpravy na Dětském dopravním hřišti u ZŠ a MŠ Brno, Pastviny 70 – osvětlení, kamerový systém a zeleň;
- opravy chodníků u MŠ Brno, Absolonova 20a, ul. Absolonova a ul. Pastviny;
- výsadba zeleně v proluce ul. Absolonova – Hlavní.
Naše reakce:
se schválením schodkového rozpočtu jsme nesouhlasili. V zásadě nemáme nic proti plánované regeneraci, ale v současné době nedostatku financí jsme přesvědčeni, že je třeba řešit výdaje velmi obezřetně.
Jednání ZMČ č. 1/2012, dne 22.2.2012
A)
Byla schválena změna územního plánu, ve které se plochy pro individuální rekreaci při ulici Bystrcké, východně od lomu, mění na plochy bydlení čistého. Jinými slovy, rekreační objekty se mohou změnit na objekty pro běžné bydlení.
Naše reakce:
otázka přístupu, tedy úpravy příjezdové komunikace není nijak řešena. A to je hlavní důvod, proč jsme se zdrželi hlasování. Museli jsme však konstatovat, že žádní občané z domů, kterých se tyto změny mohou dotknout, na zastupitelstvo nepřišli.
Je však otázkou, zda byli o tomto závažném rozhodování informováni jinak než vyvěšením programu zastupitelstva na úřední desce ÚMČ Brno-Komín.
B)
Komín se měl vyjádřit ke stavbě polyfunkčního domu na ulici Kníničská. Studie navrhuje zástavbu na trojúhelníkové ploše mezi ulicemi Podveská, východní hranicí areálu školy na Čichnově ulici a tramvajovou tratí vedoucí z Rosického náměstí z Žabovřesk. Studie navrhuje zvýšení indexu podlažních ploch. Tím se sleduje větší hustota bydlení na dané ploše.
Zvýšení indexu podlažních ploch zastupitelé neodsouhlasili.
I přesto však můžeme očekávat velké zvýšení dopravy na ulici Podveské, tím spíše, že povede pouze v jednom směru k ulici Veslařské – vozovně Komín.
Naše reakce:
museli jsme konstatovat, že žádní občané z domů, kterých se tyto změny mohou dotknout, na zastupitelstvo nepřišli. Otázka opět zní, zdali byli o tomto závažném rozhodování informováni jinak než vyvěšením programu zastupitelstva na úřední desce ÚMČ Brno-Komín.
C)
Ke schválení výše měsíční odměny neuvolněnému zastupiteli MČ Brno-Komín panu Janu Halíčkovi (ODS) jsme měli zásadní výhrady a přidali se k nám zastupitelé z TOP 09 a zastupitel za KSČM. Odměna mu má být vyplácena v souvislosti s návrhem předsedy Komise stavební, dopravy a pro územní rozvoj a plánování RMČ Brno-Komín Ing. arch. Pekára
(ODS), který zdůvodňuje rozšíření této komise zkvalitněním kontaktu s Komisí bezpečnosti a veřejného pořádku RMČ B-K.
Náš názor:
nevidíme nic neobvyklého na tom, pokud se zastupitel, předseda a člen Komise bezpečnosti a pořádku účastní ZADARMO, jako host, jednání JINÉ komise v případě, že to situace vyžaduje. Takovou situaci si nikdo z nás z minulosti nevybavuje, ale třeba může nastat.
Na komínském webu lze zjistit, kteří zastupitelé a občané jsou členy komisí a výborů. Zatímco běžní občané za tuto svoji dobrovolnou činnost jsou odměňováni maximálně stokorunou za rok, zastupitel dostává odměnu řádnou, kterou stanovuje nařízení vlády podle různých kriterií, např. počtu občanů v obci atd. V MČ Brno-Komín tyto odměny činí:
zastupitel ZMČ Brno-Komín 627 Kč/měsíc
radní neuvolněný – 1 500 Kč/měsíc
předseda komise – 1 235 Kč/měsíc
člen komise – 1 064 Kč/měsíc
V kolika komisích nebo výborech je zastupitel členem si může občan zjistit na webu Komína a od toho odvodit i jeho měsíční odměnu. Nezjistí však, zda se jednání komisí pravidelně zúčastňuje. Tato informace na webu prostě chybí. To znamená, že zastupitel který je členem komise a místo dvanácti jadnání komisí za rok se účastní pouze pěti, stále dostává odměny ve výši 12 x 1 064 Kč – tedy 12 768 Kč – a to za účast na pěti schůzích komise, která trvají cca 1,5 hodiny. Dále je třeba uvést, že výše uvedené odměny pro neuvolněné zastupitele jsou zákonem stanoveny jako maximální, zastupitelstvo je tedy může omezit. Řada obcí kvůli celkové tíživé rozpočtové situaci republiky k tomuto kroku již přistoupila. Komínská radniční koalice však postupuje směrem opačným – zvyšování nákladů na samosprávu.
Vzhledem k tomu, že je rozpočet MČ Brno-Komín už nyní hodně napjatý, navrhli jsme nové usnesení. Konkrétně omezit členství v radě, výborech a komisích na maximálně 2 mandáty na jednoho zastupitele a uvolněná místa nahradit zástupci občanů.
Ve zdůvodnění jsme uvedli, že od přijetí tohoto usnesení očekáváme částečnou úsporu ve výdajích na odměny zastupitelů a větší participaci občanů na rozhodování o věcech obecních.
Pokud by zastupitelé naše usnesení přijali, obec by ušetřila cca 50 000 Kč ročně. Na první pohled možná nic moc, ale takové peníze mohou být použity na zpracování projektu nebo odstranění přerostlé zeleně v souvislosti s realizací projektu sportovišť na ZŠ Pastviny atd.
Náš návrh usnesení nebyl přijat. Pan Halíček se tak stal členem další komise, je tedy ve čtyřech orgánech, z toho jednomu předsedá, konkrétně Komisi bezpečnosti a pořádku.
D)
V souvislosti s rozšířením členství zastupitele MČ B-K p. Halíčka o další komisi (Komise stavební, dopravy a pro územní rozvoj a plánování) jsme navrhli zveřejňovat na webu MČ Brno-Komín vedle seznamu členů komisí a výborů také účast členů na jednáních komisí a výborů.
Vůči tomuto návrhu se plamenně ohradil občan Komína p. Svoboda (člen ODS), který je rovněž členem jedné komise.Vyjádřil se zhruba v tom smyslu, že je zděšen, když si nějaká zastupitelka sbírá informace o tom, zda se on dobrovolně zúčastňuje jednání komise nebo nikoliv.
Náš názor je takový, že pan Svoboda byl podobně jako někteří další občané doporučen za člena komise volenými zástupci občanů, tj. zastupiteli strany, které je členem. Návrh jeho členství musela potvrdit Rada městské části B-K. Dostal tedy veřejnou důvěru k tomu, aby na komisi navrhoval, doporučoval a připomínkoval. Občané tak mají právo vědět, zda je tito členové komisí zastupují nebo jenom účelově zabírají místo. Už také proto, že o členství v komisi bylo více zájemců z řad občanů a přesto do ní nebyli zvoleni.
Zda náš návrh vedení obce akceptuje nevíme. Nikdo se k němu nechtěl vyjádřit.
E)
Z dalšího jednání jsme se pozastavili nad zápisem Kontrolního výboru, který se sešel, ale protože nedostal žádný podnět, tak se vlastně obratem rozešel (jeden z kolegů ihned vypočítal, kolik stály náklady na toto sejítí a rozejítí, ale to si občan odovodí už sám z odměn uvedených v odstavci C). Kdyby se však kontrolní výbor zabýval plněním jednotlivých usnesení rady a zastupitelstva, tak by zjistil, že například na web nebyl vyvěšen záměr pronájmu Dětského dopravního hřiště. Jak potom můžeme vybrat toho nejvhodnějšího nájemce, když tato informace zůstala ukryta pouze na nástěnce u úřadu?
Při prohlídce webu jsme také zjistili, že je na něm zveřejněn seznam politických stran. U Strany zelených je ale jako předseda uveden Ing. arch. Točík, který ani není členem strany.
No, možná bychom na komínském webu našli i jiné lahůdky a naopak nenašli to, co by na něm být mělo.
Milada Blatná (SZ)
zastupitelka
P.S. ještě před zveřejněním těchto řádků nám bylo vedoucím investičního oddělení sděleno, že prověřil vyvěšení Záměru pronájmu Dětského dopravního hřiště na webu úřadu a podle jeho slov záměr byl na web umístěn. Ovšem jako Dokument 69. Oba jsme se shodli na tom, že málokdo může tušit, že se vyvěšený dokument vztahuje k bodu 69 ze zápisu Rady a že se tedy jedná o pronájem dopravního hřiště.