Svatomartinské putování aneb poznat Komín potmě je velké dobrodružství

Rádi zde publikujeme dvě reakce na Martinské putování.

lodicky

Podzim si bez lampiónových průvodů ani nedovedeme představit. V pátek 14.11. se v Komíně jeden takový konal, a to na počest svatého Martina. Děti v doprovodu rodičů čekalo hned několik stanovišť, na kterých plnily úkoly jako počítání svítících kroužků, hledání koníka pohmatu v pytlíku, malování křídou, pouštění skořápkových lodiček se svíčkou po Svratce nebo běh po překážkové dráze. Na každém ze stanovišť si také měly zapamatovat obrázek, na kterých byly různé symboly vztahující se ke svatému Martinovi.Plán průvodu všechny účastníky zavedl od kostela sv. Vavřince na Ruský vrch a dále kolem Konstancie po mostě nad Svratkou až do cíle cesty na hřiště Tesla. Pro děti byla cesta místy velmi dobrodružná, protože zejména po cestě ke hřiští Tesla bylo jejich jediným osvětlením lampion.
Celá trasa byla označena svíčkami ve sklenicích a děti za každý splněný úkol dostaly vždy odměnu v podobě vlněné žíně do hřívy Martinova bělouše, který jako zalaminovaného papírového koníka dostaly na prvním stanovišti. Na konci putování je pak čekala ještě sladká perníková odměna, když vyjmenovaly všechny symboly z jednotlivých stanovišť.
Vysoký počet zúčastněných dětí dokládá, jak moc byla akce úspěšná. Proto si dovoluji tímto poděkovat organizátorům a vůbec všem dobrovolníkům ze sdružení Zelená pro Komín, kteří akci uspořádali a připravili. Byl to příjemně strávený podvečer, který, doufejme, nebyl poslední akcí pro nás komínské.

Adéla Štorková

——-

Chtěl bych tímto poděkovat organizátorkám a organizátorům dětského Martinského putování, které se konalo ve večerních hodinách v pátek 14. listopadu. Na všech zastaveních jsme se setkali s přívětivými lidmi. Start u kostela, s papírovými martinskými koníky a sladkým uvítáním (od nové paní starostky) nás pěkně naladil. Nápad využít Ruský vrch i jinak než jako pietní místo – ale jako místo her – byl dětmi velmi dobře přijat. Mnohé tam byly poprvé a i pro ty, které to tam znají, to byly – díky tmě, lampiónům a soutěži – úplně nové zážitky.Třídící linka před Konstancií fungovala díky dětskému enthuziasmu velice efektivně, věřím, že to zanechá trvalejší stopu v mnoha komínských domácnostech. Vrcholem bylo asi vypouštění lodiček na řeku; pozorovat šňůru světélek, plynoucích pomalu proudem, vdechlo slavnostní atmosféru nejen do dětských duší. A závěr – opékání sladkých trdelníků na hřišti Tesly – byl svěží variací na špekáčky, které známe všichni. U ohně jsme se nejen zahřáli a pochutnali si, ale i potkali se s mnohými, které v Komíně známe, ale při běžném shonu bychom stěží našli chvilku…
Už se těšíme se na další akce,

Jiří Kolouch s dětmi

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce – pozvánky a zprávy z akcí, Dění v obci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.