[příspěvek ze 04. 10. 2013]
Norsko bývá často pojímáno jako země, kde musí ekologické strany jasně vévodit politickému spektru. Politické strany s ekologickou tematikou patří ale spíše k těm menším stranám, jelikož ekologické problémy zajímají všechny politické strany a v současné době voleb se o ekologii mluví velmi často – hlavním tématem je globální oteplování. To ukazuje na důležitost, jakou Norové přikládají své nádherné přírodě a čistému ovzduší.
Norové jsou velmi otevření a liberální, čehož si všimnete po pár dnech strávených v této zemi. Může to samozřejmě souviset také se stavem norské ekonomiky, která nedělá většině Norů problémy. A problémy očividně Norové nemají ani s velkým počtem imigrantů, jejichž počet v hlavním městě vzrostl na jednu třetinu z celkového počtu obyvatel Osla. Norové své imigranty berou jako právoplatné Nory, kteří se chtějí v jejich zemi usadit a seriozně fungovat. Lidé, se kterými jsem mohl mluvit, berou imigranty jako příležitost pro Norsko, jako zpestření své kultury a jako nové mozky pro výzkum a vývoj. Smutné události související s teroristickým útokem nedaleko Osla dostávají jiný rozměr. Imigrace skutečně není vnímána jako problém a většina politických stran se proti ní také nevymezuje.
Co je na Norsku typické, je vztah k přírodě. Pitná voda v Oslu pochází z jednoho z jezer v okolí Osla. Jezera jsou čistá, v okolí jsou osvětlené běžecké trasy s množstvím cyklistů a běžců, v ledových jezerech se koupou místní otužilci. Na místech s koncentrací lidí jsou odpadkové koše na nedopalky. Především u univerzity a kolejí opravdu nevidíte hromady nedopalků v trávě. Odpadkové koše najdete na lesních cestách. Třídí se zde, stejně jako v České republice, na plasty nebo papír. Papír třídíte do speciálních kontejnerů. Plast potom dáváte do modrých pytlů, které si vyzvednete zdarma v jakémkoli obchodě, a tento pytel vyhodíte do komunálního odpadu – odtud je později vytříděn. Samostatnou kapitolou je v Norsku třídění bioodpadu. Tento se třídí do zelených pytlů a také se dává do komunálního odpadu. Plechovky spolu se sklem jsou vratné stejným způsobem jako v ČR.
Norsko je země, která měla na změny více času, na rozdíl od České republiky. Může toho hodně nabídnout. Líbí se mi zažitá tradice, že neděle je volným dnem, kdy má mít rodina čas na sebe a na výlety do přírody, místo návštěv obchodních domů. Sympatický je přístup k rodinám a dětem. Zdejší koleje mají standardně v nabídce byty pro rodiny s dětmi. Na univerzitě se všude dostanete se svými dětmi.
Na přechodech máte absolutní přednost a auta musejí zastavit, což také všichni řidiči dělají. Možná díky závratně vysokým cenám alkoholu a prodeji omezenému pouze na státní obchody tady nevidíte na každém kroku hernu a neexistují výtržnosti s hernami spojené. Norsko určitě nabízí množství věcí, které by mohly inspirovat země ve střední Evropě – například právě Českou republiku.
Bc. Ivo Skopal, t.č. na stáži v Norsku
Člen ZO Strany Zelených Brno-Komín